Ochrana proti ptactvu

Opravy fasádního systému

Skladba zateplovacího systému Hasit logo

Vnější kontaktní zateplovací systémy (zkratka VKZS, angl. ETICS, německy WDVS) se staly běžnou formou finální podoby fasád domů. Systém má řadu výhod - tepelná izolace objektu, relativně jednoduchá realizace, přehršel možností vybrat si finální strukturu a barevnost fasády. Existují však i jisté nevýhody, jako např. nižší mechanická odolnost, jiné difuzní vlastnosti apod. Z hlediska naší specializace se potýkáme s problémem ničení fasád datlovitými ptáky. Ti se stále častěji adaptují na zateplené fasády, neboť vyklovat díru do VZKS je zřejmě energicky méně náročnější, než-li do tvrdého dubu.

Opravy fasádního systému, jehož příčinou jsou datlovití ptáci, provádíme velmi často. Tím jsme si zdokonalili způsob provedení oprav natolik, že dnes již nabízíme opravy kontaktního zateplovacího systému, jehož příčinou jsou i jiné faktory - mechanická poškození spodních partií fasád, nevhodně provedené detaily VKZS již z realizace fasády, pnutí ve fasádě a tím vznikající praskliny apod.

Způsob provedení oprav Ukázky oprav zde.

Pro dosažení maximální podobnosti opravených míst se stávající fasádou doporučujeme rozsahově menší opravy provést metodou „vyříznutí omítky“ bez poškození armovací síťky. Bude tak docíleno stejné úrovně omítek (oprava nebude vystupovat). Pouze v případě, kde z hlediska estetiky bude fasáda zarovnána dle konstrukční prvků (větší rozsah), bude nová omítka aplikována na stávající povrch. Skladba oprav: lepidlo, armovací síťka, lepidlo, penetrace, probarvená omítka, popř. fasádní barva.

Vyklovaný (popř. chybějící) izolant tvořící VKZS nahrazujeme stejným materiálem, přičemž je snahou vyplnit vyklované dutiny v maximální možné míře. Vyklované dutiny jsou mnohdy velmi rozsáhlé (i 60 cm v průměru). V případě požadavku vyřízneme fasádu v takovém rozsahu, jako je dutina. Tzn. větší opravované místo. Většinou však rozšíříme vyklovanou díru jen na velikost ruky, abychom měli přístup do dutiny a mohli jsme ji řádně vyplnit izolantem.

Zásadně nepoužíváme k vyplnění prostoru polyuretanovou montážní pěnu. A to z několika důvodů:

1) beztak nedokážeme pěnou vyplnit i ta nejhlubší místa
2) těžko se odhaduje, kolik pěny do dutiny vměstnat
3) nadbytečná pěna se vyvalí ven a choulí se po fasádě, což se velmi obtížně odstraňuje. Příklad zde
4) pěna může vyboulit tenkovrstvou omítku
5) prostě ji nemáme rádi :))

Výhody takto opravených děr
Výhody

Obnovení funkčnosti zateplené fasády
Odstranění tepelných mostů
Zamezení zatékání a zafoukávání do obnaženého zateplení
Ptáky může přestat bavit klovat další nové díry


Nevýhody takto opravených děr
Nevýhody

Více či méně viditelné přechody mezi původní omítkou a opraveným místem
Odlišný barevný odstín mezi původní omítkou a opraveným místemTomáš Grygar, 774 405 687, tomas.grygar(.zavináč..)h7.cz | Miroslav Šipčiak, 603 293 377, miroslav.sipciak(.zavináč..)h7.cz